Ylintä päätösvaltaa MTK:ssa käyttää valtuuskunta. Maataloustuottajien liitot saavat valtuuskuntaan jäseniä oman jäsenmääränsä perusteella. Jäsenet ja varajäsenet MTK:n valtuuskuntaan valitaan liiton syyskokouksessa. MTK-Uusimaa saa valtuuskuntaan kolme jäsentä. Heistä yksi on aina johtokunnan puheenjohtaja.

MTK-Uusimaan edustajat MTK:n valtuuskunnassa  2017

Varsinaiset
mv. Eerikki Viljanen (pj), Vihti. Maidontuotanto. 050 525 2727, eerikki.viljanen @ eduskunta.fi
mv. Jyri Mela, Nummi-Pusulan yhdistys, Lohja. Kasvinviljely. 050 569 3350, jyrimela @ dnainternet.net
mv. Hannele Sjölund, Myrskylä. Maidontuotanto. 040 590 0321, hannele.sjolund @ pp.inet.fi

Varajäsenet
mv. Helena Holm, Askola. Kasvinviljely. 040 523 0488, helena.holm @ pp1.inet.fi
mv. Raino Velin, Karkkila. Kasvinviljely. 040 717 4817, rainovelin @ hotmail.com

 

MTK-Uusimaan edustaja MTK:n johtokunnassa 2017
MTK:n johtokunnan 3. puheenjohtaja
Markus Eerola, Hyvinkää. Kasvintuotanto, luomu. 0400 489 350, markus.eerola @ mtk.fi

 

MTK:n valiokuntien jäsenet 2017

Peltokasvit-valiokunta: Taneli Vuori, Pornainen. 040 707 7616, taneli.vuori @ luukku.com
Öljy- ja valkuaiskasvit verkoston puheenjohtaja  ja peltokasvit-valiokunnan  jäsen: Pentti Ervasto, Karjalohja. 0400 465 271, pentti.ervasto @ kolumbus.fi

Osaaminen- ja hyvinvointivaliokunta: Hannele Sjölund, Myrskylä. 040 590 0321, hannele.sjolund@pp.inet.fi

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta, varajäsen: Markku Koivisto, Pukkila. 040 709 2451, markku.koivisto@proagria.fi

MTK:n säätiön hallintoneuvosto
Kallepekka Toivonen, Nurmijärvi. 050 564 7799, kptoivonen@gmail.com