MTK-Uusimaan omat valiokunnat 2017

Työvaliokunta
Elmeri Nieminen, Myrskylä, elmeri.nieminen@live.com , 040 552 4060
Päivi Rusila, Pukkila, paivi.rusila@gmail.com, 0500 936 274
Eerikki Viljanen, Vihti, eerikki.viljanen@eduskunta.fi, 050 525 2727
Taneli Vuori, Pornainen, taneli.vuori@luukku.com, 040 707 7616

Varalla
Jyri Mela, Nummi-Pusula, jyrimela@dnainternet.net, 050 569 3350
Harri Taberman, Lohjan seutu. harri.taberman@elisanet.fi,  040 537 2354

Yhteisvaliokunnat 2017

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme

Elinkeinopolitiikka- ja yrittäjyysvaliokunta (siht. Bjarne Westerlund)
Esa Heikkilä, Tuusulan seutu. esaheikkila@elisanet.fi, 0400 484 240
Anu Koivisto, Pukkila, anu.m.koivisto@gmail.com, 040 592 9664

Maaseutunuorten valiokunta
Antero Ahoranta, Tuusulan seutu, ahoranta@hotmail.com, 040 767 2057
Aija Franti, Pornainen, aija@laukkoskenkonehuolto.fi,  040 963 1551
Toni Lindqvist, Myrskylä, mtylindqvist@gmail.com, 050 327 4976
Elmeri Nieminen, Myrskylä,  elmeri.nieminen@live.com,  040 552 4060

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme/MTK-Kaakkois-Suomi

Luomuvaliokunta
Kirsi Ali-Alha, Karjalohja-Sammatti, kirsi.ali-alha@dnainternet.net, 0400 522 516
Arto Hanelius,  Tuusulan seutu, arto.hanelius@kolumbus.fi, 0500 503 003

Maitovaliokunta
Marja-Leena Leuku, Lapinjärvi, leukumarjaleena@gmail.com, 050 490 3581
Tuomo Vikman, Orimattila, tuomo.vikman@phnet.fi, 040 577 3667

Osaaminen ja hyvinvointivaliokunta
Päivi Rusila, Pukkila, paivi.rusila@gmail.com, 0500 936 274
Hannele Sjölund, Myrskylä, hannele.sjolund@pp.inet.fi, 040 590 0321

Peltokasvivaliokunta
Pentti Ervasto, Karjalohja-Sammatti, pentti.ervasto@kolumbus.fi, 0400 465 271
Heikki Häppölä, Orimattila, heikki.happola@phnet.fi, 040-562 1667
Taneli Vuori, Pornainen, taneli.vuori@luukku.com, 040 707 7616

Eteläisten liittojen lihavaliokunta
Markku Laine, Mäntsälä, m.laine@phnet.fi, 0500 461 700
Harri Taberman, Lohjan seutu, harri.taberman@elisanet.fi, 040 537 2354

MTK-Uusimaa/NSP/MTK Häme/MTK-Kaakkois-Suomi

Ympäristö- ja maankäyttövaliokunta
Eero Pekkala,  Nurmijärvi, eero.pekkala@elisanet.fi, 0400 507 636
Jaakko Vilppula, Porvoo, jaakko.vilppula@gmail.com, 040 737 7762

Verovaliokunta
Juha Hillebrandt, Karjalohja-Sammatti, juha.hillebrandt@proagria.fi, 0400-461 710
Markku Koivisto,  Orimattila, markku.koivisto@proagria.fi, 040 709 2451

Metsävaliokunta
Kallepekka Toivonen, Nurmijärvi, kptoivonen@gmail.com, 050 564 7799